Śmiertelne potrącenie wilka – apel do Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich

W dniu 07.01.2025 na drodze wojewódzkiej nr 756 w sąsiedztwie miejscowości Dębniak (trasa Nowa Słupia – Łagów) miało miejsce śmiertelne potrącenie wilka.

Stowarzyszenie Ficedula wystosowało oficjalne pismo do Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich z apelem o podjęcie działań mających na celu zapobieganie kolejnym takim zdarzeniom w przyszłości.

We wspomnianym piśmie apelujemy o podjęcie następujących działań:

  1. Montaż znaków ostrzegawczych A-18b “zwierzęta dzikie”.
  2. Wprowadzenie ograniczenia prędkości do 50 km/h na wskazanym wyżej odcinku drogi wojewódzkiej.
  3. Montaż na słupkach pikietażowych urządzeń odblaskowych odstraszających dzikie zwierzęta.
  4. Podjęcie wyczerpujących działań mających na celu na celu poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego i ograniczenie śmiertelności dzikich zwierząt w wyniku kolizji drogowych na wskazanym wyżej odcinku drogi wojewódzkiej, m.in. nawiązanie aktywnej współpracy i konsultacji z organami ochrony przyrody np. Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Kielcach, Urzędem Miasta i Gminy w Nowej Słupi, Nadleśnictwem Łagów.

Stowarzyszenie Ficedula monitoruje obszar korytarza migracyjnego, przebiegającego przez drogę wojewódzką nr 756 na trasie Nowa Słupia – Łagów. Na odcinku długości ok. 2 km, pomiędzy Pasmem Jeleniowskim, a Kobylą Górą (teren niezabudowany, mozaika gruntów ornych, użytków zielonych oraz lasu) obserwuje się regularne przemieszczanie się dzikich zwierząt. Notowane są m.in. wilki, dziki, lisy, sarny, bobry, a rzadziej jelenie, borsuki i inne gatunki zwierząt. Obszar ten jest niezwykle atrakcyjny dla dzikich zwierząt z kilku powodów…

Więcej informacji na naszym profilu na Facebooku (kliknij)

JW

Strona internetowa sfinansowana ze środków gminy Nowa Słupia w ramach projektu "Uzależnieni od przyrody!". © 2022 Stowarzyszenie Ficedula