W niedzielę 23 października 2022 roku miało miejsce otwarcie ścieżki edukacyjnej „Przyroda Beskidów”, zlokalizowanej przy trasie pieszo-rowerowej Wadowice – Ponikiew. Autorami ścieżki są przyrodnicy i edukatorzy zrzeszeni w Stowarzyszeniu Ficedula.
„Chcemy zaciekawić mieszkańców Wadowic otaczającą nas, beskidzką przyrodą. Coraz szybsze tempo życia i bycie w ciągłym biegu sprawiają, że wszyscy mamy coraz mniej czasu na obcowanie z naturą. Tymczasem będące niemal na wyciągnięcie ręki Beskidy kryją w sobie wiele pięknych, dzikich miejsc i przyrody wartej poznania” – opisuje ideę powstania ścieżki Jakub Wyka, prezes Stowarzyszenia Ficedula.
Ścieżka porusza tematykę beskidzkiej przyrody i kultury. Znaleźć w niej można między innymi informacje na temat lasów porastających Beskidy oraz dużych drapieżników, rykowiska, ptaków i kultury wołoskiej. Opisy przybliżanych tematów uzupełnione zostały zdjęciami oraz filmikami.
Warto podkreślić innowacyjny charakter ścieżki. Tradycyjne tablice zostały zastąpione niewielkimi tabliczkami z kodami QR, które przymocowano do oparć ławeczek znajdujących się przy szlaku pieszo-rowerowym. Zeskanowanie kodu QR za pomocą smartfona przekierowuje do strony internetowej zawierającej treść poszczególnych przystanków.
„Dziękujemy Gminie Wadowice za możliwość zamontowania tabliczek na ławeczkach. Dzięki takiemu rozwiązaniu, wędrując szlakiem pieszo-rowerowym z Wadowic do Ponikwi lub odwrotnie, można na chwilę przysiąść, odpocząć i zapoznać się z proponowaną przez nas tematyką” – proponuje Jakub Wyka.
Autorzy ścieżki edukacyjnej mają nadzieję, że lektura przystanków będzie zachętą do dalszego poznawania górskiej fauny i flory. Zawartość ścieżki edukacyjnej można obejrzeć również z poziomu komputera.
„Odpoczynek w bliskości natury wpływa korzystnie na nasze samopoczucie. Mało tego. Zdarza się, że nawet lekarze polecają na różne dolegliwości spacer po lesie. Poznawanie beskidzkiej przyrody może być doskonałą formą „laso” i „góroterapii”, do czego serdecznie zachęcamy!” – zaprasza do odwiedzin ścieżki edukacyjnej Zuzanna Wyka ze Stowarzyszenia Ficedula.
Inicjatywa „Poznajemy przyrodę Beskidów” finansowana ze środków otrzymanych od Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030 za pośrednictwem Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju i Promocji Podkarpacia „Pro Carpathia”.