Od dłuższego czasu w Wadowicach obserwowany jest samiec jelenia, który intensywnie żeruje w eksponowanych miejscach. Jako przyrodnicy, czujemy się w obowiązku, by sprostować kilka mitów, które narosły wokół jelenia, oraz wskazać prawidłowe zachowanie względem dzikiego zwierzęcia.
Sierpień to czas, kiedy jelenie intensywnie żerują żeby nabrać masy przed rykowiskiem. Osobnik, który obserwowany jest w Wadowicach to młody byk jelenia, mający około 3-4 lat. Pojawił się tutaj, bo w sąsiedztwie człowieka może bezpiecznie żerować, będąc mniej narażonym na drapieżniki.
Jeleń nie powinien być agresywny wobec człowieka, jednak należy pamiętać, że jest to dzikie zwierzę i stosować się do trzech reguł.
1. Nie podchodź. Jeleń sam z siebie nie zaatakuje człowieka.
Jeleń nie będzie traktował człowieka jak rywala, nie będzie atakował. Konsultowaliśmy się z przyrodnikami z Podhala, gdzie temat jeleni w mieście powtarza się od lat i jest niemal pewne, że gdy jeleń uzupełni zapasy pokarmu, a poziom testosteronu wzrośnie, kierowany instynktem odejdzie do lasu na rykowisko.
2. Nie dokarmiaj. Dokarmianie oswaja i zabija.
W żadnym wypadku nie wolno dokarmiać jelenia, podając mu choćby warzywa i owoce. Dokarmiając oswajamy dzikie zwierzę i sprawiamy, że będzie kojarzyło człowieka z pokarmem. Może to rodzić niebezpieczne sytuacje, takie jak „nachalność”, kiedy jeleń będzie uporczywie domagał się od człowieka pokarmu. Ponadto, jelenie potrafią doskonale regulować swoją gospodarkę żywieniową, dokarmianie może powodować niewłaściwe nawyki żywieniowe, które w efekcie mogą doprowadzić do śmierci jelenia (może np. zjeść plastik).
3. Jadąc samochodem – zwolnij.
Zachowanie dzikiego zwierzęcia może być nieprzewidywalne. Jeleń może spokojnie żerować, aż będzie nagle spłoszony przez człowieka lub psa (nawet prowadzonego na smyczy) i w odruchu ucieczki wbiegnie wprost pod samochód. Wypadki z dzikimi zwierzętami są jednymi z głównych powodów śmierci na drogach.
Studząc nieco atmosferę apelujemy o unikanie podczas pisania o dzikich zwierzętach, chwytliwych treści jak „kopnięcie lub dźgnięcie porożem”. Podobne treści napędzają jedynie strach i generują powstawanie mitów, a tych wokół dzikich zwierząt narosło już sporo… Pozostajemy do dyspozycji wszystkich mediów, instytucji i osób, w kwestii konsultacji przyrodniczych tematów.
Jakub Wyka
Stowarzyszenie Ficedula