Kwitnące wawrzynki i podbiały, osikowe kotki i śpiewające ptaki – iście wiosenna aura towarzyszyła uczestnikom spaceru przyrodniczego odbywającego się w ramach projektu „Razem dla czystego jutra”. Na własne oczy przekonaliśmy się, że prawdziwą, dziką przyrodę można podglądać tuż za murami dużego miasta.
Spacer po leśnych terenach wokół Starachowic, rozpoczął się od bloku poświęconego martwemu drewnu i obiegowi węgla w przyrodzie. Dowiedzieliśmy się, że drzewa są znakomitymi filtrami powietrza, a butwiejące pnie są gąbką, która chłonie niesamowite ilości wody. Rozkładające się drewno stanowi mikroświat dla niezliczonej ilości grzybów, roślin i zwierząt.
Kolejną częścią spaceru było przyglądanie się śladom i tropom zostawianym przez dzikie zwierzęta. Zauważyliśmy tropy dzików, saren, jeleni, borsuka i lisa. Dużą uwagę poświęciliśmy bobrom, których śladom występowania, w postaci ściętych i ogryzionych drzew oraz żeremia, przyjrzeliśmy się z bliska.
Ponieważ motywami przewodnimi wydarzenia była nie tylko przyroda, ale i środowisko, to ostatnią częścią spaceru było wspólne sprzątanie lasu. Porozmawialiśmy przy tym o pułapkach ekologicznych, w postaci butelek i puszek. Ilość śmieci, jakie człowiek zostawia w lesie, jest zatrważająca. Jak to się dzieje, że pusta butelka jest „cięższa” od tej z zawartością?
Ze spaceru wynieśliśmy, więc kilka worków śmieci i dużą dawkę przyrodniczych wspomnień. Dziękujemy, że byliście z nami. Do zobaczenia w lesie! Łapa
Zadanie publiczne „Razem dla czystego jutra” współfinansowane ze środków Gminy Starachowice i Stowarzyszenia Ficedula.
fot. Marcin Klucznik