Stowarzyszenie Ficedula zostało założone w 2021 roku z inicjatywy miłośników przyrody, zafiksowanych na punkcie gór, starych drzew, drapieżników – zarówno tych chodzących jak i latających oraz wielogodzinnych rozmów przy ognisku na tematy związane z człowiekiem i przyrodą.
Główną misją stowarzyszenia jest działalność na rzecz ochrony przyrody, a zwłaszcza dzikich zwierząt, roślin, grzybów i siedlisk leśnych. Popularyzujemy poznawanie przyrody jako alternatywną formę spędzania wolnego czasu.
Nasze zajęcia edukacyjne kierowane są zarówno do najmłodszych, młodzieży, jak i dorosłych osób. Bardzo cenimy obecność różnych grup społecznych na naszych aktywnościach, ponieważ uważamy, że wzajemne zrozumienie i dialog to wartość dodana do integracji społecznej.
Uczestników prowadzonych przez nas warsztatów przyrodniczych oswajamy z naturą, zachęcając do poznawania otaczającego nas świata wszystkimi zmysłami, nie tylko wzrokiem. Podczas wspólnych wyjść w teren omawiamy zauważone tropy zwierząt, staramy się rozszyfrować zasłyszane dźwięki oraz dotykamy różnych faktur – ziemi, kory czy liści. Nasze wycieczki staramy się uatrakcyjniać przeróżnymi dodatkami i ciekawostkami edukacyjnymi, o których najlepiej przekonać się biorąc samemu udział w spacerach. Chcemy zbudować poczucie przynależności do natury i rozbudzić chęć poznawania jej samemu.
Wybrane działania Stowarzyszenia Ficedula:
- Poznajemy zapylacze – warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży – projekt edukacyjny skierowany do dzieci i młodzieży z gminy Wadowice. Projekt miał na celu przybliżyć sylwetkę pszczoły miodnej i dziko żyjących zapylaczy oraz zwrócić uwagę na rolę zapylaczy w produkcji roślinnej.
- Uzależnieni od przyrody! – projekt edukacyjny kierowany do mieszkańców gminy Nowa Słupia. Projekt miał na celu poznawanie przyrody i promowanie spędzania wolnego czasu blisko natury. Oswoiliśmy pobyt w lesie zarówno w dzień, jak i w nocy. Dodatkowo nasi najmłodsi uczestnicy wzięli udział w stacjonarnych zajęciach przyrodniczych.
- Akcja Karmnik – działanie podjęte wspólnie ze Świętokrzyskim Parkiem Narodowym, mające na celu badanie ptaków zimujących na obszarach zurbanizowanych za pomocą obrączkowania.
- Poznajemy przyrodę Beskidów – projekt, efektem którego jest ścieżka edukacyjna Przyroda Beskidów. W ramach projektu zostały również przeprowadzone warsztaty edukacyjne dla mieszkańców Wadowic.
_
Inicjatywa “Poznajemy przyrodę Beskidów” finansowana ze środków otrzymanych od Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030 za pośrednictwem Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju i Promocji Podkarpacia „Pro Carpathia”.