Przyroda Beskidów – Przystanek 16: Turystyka

Piękne widoki, obcowanie z przyrodą, odpoczynek na łonie natury, chęć zdobycia kolejnego szczytu – powodów, dla których wyruszamy w góry jest wiele. Beskidy cechują się gęstą siecią szlaków turystycznych. Zdecydowana większość z nich oznakowana jest bardzo wyraźnie, choć przyznajemy i nam zdarzyło się pobłądzić.

Jak przygotować się do wędrówki?

Wydawać by się mogło, że kilkugodzinny wypad w góry nie wymaga większego przygotowania. Czasem rzeczywistość okazuje się inna, a podczas wędrówki spotka nas załamanie pogody, bądź inne zdarzenie losowe, które wydłuży i utrudni albo uniemożliwi dalszy marsz. Wielu przykrych sytuacji można uniknąć, odpowiednio przygotowując się do wyjścia w góry.

Planując wyjście w góry warto chwilę się zastanowić i przeanalizować planowaną trasę. Nadrzędną złotą zasadą jest mierzenie sił na zamiary. Każdy ma inną kondycję fizyczną i psychiczną. Należy dopasować swoje możliwości do wybieranej trasy. Warto wcześniej obejrzeć mapę i zapoznać się ze szlakami turystycznymi. Można to zrobić korzystając z internetowych kalkulatorów tras, które pokazują czas i odległość do pokonania. Warto pamiętać, że kolor szlaku turystycznego nie mówi o jego trudności, a czarny szlak nie musi być tym najtrudniejszym.

Dla dobrze przygotowanych turystów nie straszna jest nawet deszczowa pogoda (fot. Jakub Wyka)

Ruszając na szlak trzeba zadbać o pełną baterię w telefonie. Oczywiście, należy też zabrać ze sobą dokument tożsamości i mapę turystyczną. Mimo możliwości sprawdzenia lokalizacji i szlaków turystycznych w telefonie, nie wszędzie jest dobry zasięg, wtedy tradycyjna mapa okazuje się bezcenna.

Niezależnie od pory roku, przed samym wyjściem powinno się sprawdzić aktualną prognozę pogody. Warunki atmosferyczne, szczególnie w wyższych partiach gór, mogą zmienić się z minuty na minutę, a piękne niebieskie niebo mogą nieoczekiwanie, w kilka minut, przysłonić burzowe lub gradowe chmury. Na zmianę pogody można się przygotować zabierając dodatkowy polar i kurtkę lub płachtę przeciwdeszczową.

Istotne jest, by w góry ruszać w obuwiu, które jest już rozchodzone. Wtedy unikniemy otarć i związanego z nimi bólu. Polecamy buty “za kostkę”, które minimalizują ryzyko skręcenia nogi. Unikajmy obuwia z odsłoniętymi palcami oraz butów nierozchodzonych, nieprzetestowanych wcześniej.

Ruszając w góry, należy pamiętać o numerze ratunkowym do Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego – 601 100 300. Nigdy nie wiadomo, kiedy będzie potrzebna pomoc dla nas bądź turystów napotkanych na szlaku.

Jednym z ważniejszych elementów przed planowanym wyjściem jest powiadomienie najbliższych o swoich planach. Czasem wystarczy krótki SMS z celem wędrówki.

Co zabrać do plecaka?

Zawartość plecaka można podzielić na dwie grupy. Do grupy pierwszej zaliczymy płyny i pożywienie. W plecaku powinna się znaleźć butelka wody, a w chłodniejsze dni niezbędnym może okazać się termos z ciepłą herbatą. Przydadzą się też kanapki, a gdy się trochę zmachamy, warto naładować siły czymś słodkim – batonem lub czekoladą.

Drugą grupę stanowią rzeczy, które mogą się przydać na szlaku. Do plecaka warto włożyć latarkę i gwizdek – te przedmioty mogą pomóc w przypadku zagubienia się po zmroku lub we mgle. Z wiadomych przyczyn, bądź po prostu do wytarcia dłoni z błota, warto zabrać papier toaletowy lub chusteczki. Czasem niezbędnym przedmiotem mogą okazać się sznurówki. Polecamy wrzucić zapasową parę do plecaka – one nic nie ważą, a mogą przydać się w wielu kryzysowych sytuacjach. Dodatkowe wyposażenie plecaka może stanowić apteczka lub choćby podstawowy bandaż, opatrunek i woda utleniona. Gdy na szlakach panują zimowe warunki, warto zabrać ze sobą kijki oraz raki lub raczki zapobiegające poślizgnięciu się na oblodzonej powierzchni.

Prawidłowe przygotowanie do wędrówki i odpowiednia zawartość plecaka, pozwolą nam w pełni cieszyć się pięknem gór. Bądźmy świadomymi i odpowiedzialnymi turystami!

Jest to ostatni przystanek ścieżki “Przyroda Beskidów”. Dziękujemy za czas poświęcony na lekturę. Życzymy udanych wędrówek po Beskidach!

Inicjatywa “Poznajemy przyrodę Beskidów” finansowana ze środków otrzymanych od Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030 za pośrednictwem Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju i Promocji Podkarpacia „Pro Carpathia”.

Strona internetowa sfinansowana ze środków gminy Nowa Słupia w ramach projektu "Uzależnieni od przyrody!". © 2022 Stowarzyszenie Ficedula