Przyroda Beskidów – Przystanek 5: Rykowisko

Początek jesieni jest w świecie przyrody czasem wyjątkowym. Niektóre zwierzęta szykują zapasy na zimę, inne wyruszają w podróż do ciepłych krajów, jeszcze inne mają okres godowy. Jednym z niezwykłych wydarzeń rozpoczynających się we wrześniu jest rykowisko. Ale zanim o samym rykowisku, postaramy się przybliżyć głównych aktorów tego spektaklu.

Jeleń szlachetny to jeden z kilku przedstawicieli ssaków parzystokopytnych występujących w Polsce. Samce są zazwyczaj większe do samic. Płeć jeleni można odróżnić po wielkości ciała oraz po obecności poroża na głowie, które posiadają jedynie byki. Wielkość i stopień rozbudowy poroża może wskazywać na wiek, stan zdrowotny i kondycję jelenia.

Jeleń szlachetny (fot. Zenon Wojtas, Wilcze Góry)

Dla każdego jelenia poroże to istotny element wyglądu. Im poroże jest większe, tym byk wygląda atrakcyjniej dla łań. Poroże stanowi też informację dla innych byków np. tych o słabszej kondycji, kto rządzi na danym terenie. Co roku, pod koniec zimy, byki zrzucają (tracą) poroże, by wkrótce rozpocząć nakładanie (budowę) nowego – z reguły większego i bardziej okazałego, aby na kolejnym rykowisku wzbudzało respekt.

Rykowisko to okres godowy jeleni, podczas którego byki rywalizują o łanie. Start rykowiska determinują samice, a dokładniej ich hormony. Cykl płciowy łań jest tak ułożony, że ruja przypada na drugą połowę września i trwa około 20 dni. W tym czasie łanie wydzielając feromony zachęcają byki do kopulacji. Docierające feromony do tzw. narządu Jacobsona (ulokowany w nosie, narząd zmysłu wykrywający różne substancje chemiczne), powodują „wybuch” testosteronu u samców. Wtedy to właśnie, dotychczas skryte w gęstym lesie i ciche byki, wyłaniają się na bardziej otwarte przestrzenie, na łąki, śródleśne polany, które stają się areną walk o dostęp do łań.

Rykowisko (fot. Zenon Wojtas, Wilcze Góry)

Byki zaczynają ryczeć najczęściej o zmroku i kończą dopiero po wschodzie słońca, choć w niektórych miejscach, tam gdzie nie są płoszone np. przez obecność grzybiarzy, mogą ryczeć nawet przez cały dzień. Ryczące byki informują zarówno łanie jak i konkurentów o swojej obecności. Gdy w niedalekiej okolicy byka znajdą się łanie, zaczyna on zabiegać o ich względy prężąc swe mięśnie, rycząc i odganiając innych konkurentów. W przypadku spotkania się dwóch równie silnych byków, może dojść między nimi do potyczki. Byki uderzają się porożami i siłują. Wygrany zgarnia wszystko –  łanie i dominację na danym terenie, zaś przegrany, musi odejść z niczym.

Rykowisko (źródło: youtube.com)

Okres rykowiska jest niesamowicie energochłonny dla samców. Byki są w stanie ciągłej gotowości, czy to do walki czy to do zabiegania o względy kolejnych łań. Nie mają czasu myśleć o jedzeniu. Są dane naukowe mówiące, że byki w czasie rykowiska tracą nawet do 20% swojej masy. Po rykowisku, gdy hormony u obu płci się uspokoją, zarówno samce jak i samice grupują się w tzw. chmary. Pomaga im to przetrwać ciężki okres zimy i zwiększa szansę na przeżycie przy ataku drapieżnika.

_

Inicjatywa “Poznajemy przyrodę Beskidów” finansowana ze środków otrzymanych od Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030 za

Strona internetowa sfinansowana ze środków gminy Nowa Słupia w ramach projektu "Uzależnieni od przyrody!". © 2022 Stowarzyszenie Ficedula