Na tle pozostałej części kraju, Beskidy cechuje gęsta sieć rzek i potoków. To w Beskidach bierze swój początek Wisła, będąca najdłuższą rzeką w Polsce. Dla mieszkańców Wadowic rzeką istotniejszą od Wisły jest jej dopływ – przepływająca przez miasto rzeka Skawa. Bulwary nad Skawą stanowią miejsce rekreacji i odpoczynku, a rzeka jest źródłem wody pitnej dla wadowiczan i mieszkańców ościennych gmin.
Źródliska rzeki Skawy znajdują się u podnóża Przełęczy Spytkowickiej w Beskidzie Żywieckim (ok. 620 metrów n.p.m.). W początkowym biegu rzeka nazywana jest Wsiowym Potokiem. Kilka kilometrów dalej Skawa stanowi granicę pomiędzy Beskidem Makowskim i Beskidem Małym. Na profilu hydrologicznym Wadowice (75 km rzeki) przebiega granica pomiędzy górskim i podgórskim biegiem Skawy. Rzeka uchodzi do Wisły powyżej wsi Smolice, pod Zatorem, na wysokości około 225 metrów n.p.m. Całkowita długość Skawy wynosi 96 km.
Ważnym elementem, który zmienił krajobraz i dalszy bieg Skawy, było powstanie i otwarcie w 2017 roku zaporowego zbiornika retencyjnego – Jeziora Mucharskiego (26 km rzeki). Od tego momentu, nieposkromiona rzeka górska, która podczas ulewnych deszczów mogła swobodnie kształtować swoje koryto, została ujarzmiona. Rzeka zatraciła swój naturalny charakter, możliwość okresowego wylewania i kształtowania siedlisk przyrodniczych, jednak daje ochronę przeciwpowodziową i szanse na rozwój turystyczny regionu. Warto wspomnieć, że Skawie został poświęcony film dokumentalny “Z nurtem życia” autorstwa Krzysztofa Sarapaty i Tomasza Kotasia. Film pokazuje piękno przyrody, której już nie zaobserwujemy, ponieważ miejsca, w których nagrywano sceny do filmu, zostały zalane wodami jeziora.
W górnej Skawie, powyżej Jeziora Mucharskiego, występuje 16 gatunków ryb. Najliczniej reprezentowany jest kleń, strzebla potokowa i brzanka. Liczne występują: pstrąg potokowy i lipień, cenne ryby karpiowate, takie jak: świnka, brzana, kleń, jelec, a także gatunki chronione: śliz i piekielnica.
Fragment dolnego, podgórskiego biegu Skawy wraz z przylegającymi do rzeki kompleksami stawów rybnych – objęte są ochroną w sieci Natura 2000. Obszar specjalnej ochrony ptaków “Dolina Dolnej Skawy” (PLB120005) jest miejscem gniazdowania cennych gatunków ptaków wodno-błotnych. W ostoi gnieżdżą się m.in. bączki i ślepowrony, których lokalne populacje stanowią co najmniej 1% populacji krajowych. “Dolina Dolnej Skawy” to również jedno z nielicznych w Polsce stanowisk lęgowych podgorzałki.
Z zasobności beskidzkich rzek w ichtiofaunę, w tym również Skawy, korzystają inne zwierzęta, m.in. wydra czy bocian czarny, nazywany również hajstrą. W przeciwieństwie do bociana białego, którego szerokie spektrum pokarmu stanowią m.in. bezkręgowce, płazy, gady czy gryzonie, bocian czarny jest ptakiem wybitnie rybożernym, a jego obecność uzależniona jest od występowania trudnodostępnych dla człowieka obszarów leśnych. Takie miejsca można znaleźć również w sąsiedztwie Wadowic, np. na Jaroszowickiej Górze.
_
Inicjatywa “Poznajemy przyrodę Beskidów” finansowana ze środków otrzymanych od Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030 za pośrednictwem Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju i Promocji Podkarpacia „Pro Carpathia”.