Beskidy są krainą gór, lasów, łąk, potoków, dzikich zwierząt i osad ludzkich. To miejsce, gdzie natura przenika się z człowiekiem, a mimo to, wciąż pozostaje dzika i w wielu miejscach niedostępna. Zadaniem ścieżki edukacyjnej Przyroda Beskidów jest przybliżenie czytelnikom, przeważnie spacerującym ścieżką pieszo-rowerową Wadowice-Ponikiew, wybranych zagadnień związanych z beskidzką przyrodą. Wadowice zostały ulokowane u wrót Beskidu Małego, a okoliczne lasy są miejscem występowania wielu gatunków roślin i zwierząt.
Ścieżkę edukacyjną Przyroda Beskidów tworzy 16 przystanków. Są to tabliczki z kodami QR przymocowane do ławeczek zlokalizowanych przy ścieżce pieszo-rowerowej. Skanując kody, zostaną Państwo przekierowani do treści poszczególnych przystanków opisujących przyrodę gór.
Mamy świadomość, że ścieżka nie odsłoni przed Państwem wszystkich kart wiedzy na temat beskidzkiej przyrody. By w pełni opisać przyrodę Beskidów trzeba by kilkutomowej encyklopedii. Jednak gorąco wierzymy, że ścieżka edukacyjna choć trochę Państwa zaciekawi i zachęci do dalszego poznawania górskiej fauny i flory.
Przystanki ścieżki edukacyjnej “Przyroda Beskidów”:
- Beskidy
- Lasy Beskidów
- Ssaki
- Duże drapieżniki
- Rykowisko
- Skawa
- Bobry
- Wołosi
- Martwe drewno
- Ochrona przyrody
- Sowy
- Ptaki drapieżne
- Ptaki
- Ficedula
- Płazy i gady
- Turystyka
Jeśli chcieliby Państwo odnieść się do treści poszczególnych przystanków np. w celu uzyskania większej ilości informacji lub by przekazać uwagi do tekstu, będziemy wdzięczni za każdą wiadomość. Można się z nami skontaktować za pośrednictwem formularza kontaktowego lub przy pomocy Facebooka.
_
Inicjatywa “Poznajemy przyrodę Beskidów” finansowana ze środków otrzymanych od Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030 za pośrednictwem Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju i Promocji Podkarpacia „Pro Carpathia”.